LOGOUT / OK1ZXS

Počítače, PDA a mobilní telefony

Je to už čtvrt století, co se na mém stole usídlilila kouzelná skříňka s procesorem, klávesnicí a obrazovkou (a později myší, modemem, ...) a už jej nikdy neopustila, byť během těch roků několikrát změnila formu.

Podzim roku 1995, kdy jsem ke staré televizi Bajkal poprvé připojil krásný šedivý Didaktik Gama pořízený za dva tisíce korun z druhé ruky a z úvodní kazety nahrál hru Múr, mi v hlavě zůstává tak jasně, jako by to bylo včera. Vydrželo nám to tehdy dva roky, než jsem v mladické nerozvážnosti podlehl kouzlu starého bazarového písíčka. Bylo starší než Didaktik, hlučnější než Didaktik a bylo beznadějně zastaralé už v době, kdy Didaktik šel poprvé do prodeje. Ale byl to "velký" počítač.

Naskočil jsem tím na kolotoč, kterým kolem roku 2000 procházel skoro každý v mém okolí a někteří ještě i dlouho po něm: každý rok novější a rychlejší počítač, málokdy ale větší spokojenost. Naštěstí jsem se brzy z klasického Wintel světa dostal k alternativním operačním systémům (Linux, BSD, ...) a počítačovým platformám (Mac, Sun, ...) a počátkem tisíciletí se vrátil zpět i k Didaktiku, respektive ZX Spectru a retrocomputingu jako takovému.

Co tu najdete?